LZS Zębowice

  1. Skład drużyny z 2011 roku
  2. Historia klubu

 

HISTORIA KLUBU LZS ZĘBOWICE

 

Historia klubu rozpoczyna się w 1949 roku. Założycielem klubu LZS Zębowice był Karol Bała, ówczesny księgowy Nadleśnictwa Zębowice, obecnie mieszkający w Raciborzu. W pierwszym roku działalności piłkarze rozgrywali jedynie spotkania towarzyskie. Dopiero po roku klub oficjalnie został zgłoszony do rozgrywek, (1950 rok) w podokręgu Olesno. Klub rozpoczął rozgrywki w kl. „C”. Pierwszym prezesem klubu został jego założyciel Karol Bała, a pomagali mu S. Bobra, K. Abrachamczyk i P. Bacheń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAROL BAŁA

Założyciel i pierwszy prezes klubu LZS Zębowice ( w latach 1950- 1968 )

 

Jako ciekawostkę mogę nadmienić, iż przez pierwszych dwóch latach działalności klubu, w klubie nie grał nikt z Zębowic. Pierwsze stroje dla klubu za sponsorował ówczesny proboszcz parafii ks. Paweł Kocur. Na początku zawodnicy nie mieli transportu i na mecze musieli jeździć furmanką konną, zwaną „drabiniakiem”. Chcąc mieć pieniądze na sprzęt, cała drużyna chodziła zbierać kasztany i żołędzie, a następnie sprzedawała je w skupie. Po paru latach klub awansował do „B” klasy. Od roku 1952 -1956 prezesem klubu był Stefan Derbis. Kolejnym prezesem był Ryszard Kostyra, który sprawował władzę w latach 1956-1965. Za jego czasów rozpoczął się okres rozwoju klubu, klub zaczął prężniej działać.

 

 

 

LZS Zębowice- drużyna lat 60-tych.

 

W 1965 roku prezesem został Józef Rasztal, w tym samym roku klub awansował do klasy „A”, grając nieprzerwanie przez kilkanaście lat. Później zespół na rok spadł do klasy „B”, by po roku powrócić do „A” klasy. W latach 1968 –1974 prezesurę sprawował Paweł Bacheń.

 

 

 

 

 

 

Paweł Bacheń- prezes LZS Zębowice

w latach 1968-1975

W latach 1975-1982 klub grał z różnym szczęściem, na przemian awansując i spadając z klasy „A”.

LZS Zębowice- drużyna lat 70-tych

 

Od 1976 roku prezesem LZS-u był Józef Binkowski, miejscowy nauczyciel W-F.

 

 

 

 

 

 

Józef Binkowski- prezes LZS Zębowice

w latach 1976-2001

 

Od roku 1982 klub grał w klasie „B”, spadając w międzyczasie nawet do klasy „C”. W sezonie 1986/87 kibice mieli powody do zadowolenia, gdyż nasza drużyna zdobyła Puchar Podokręgu Opolskiego. W finałowym meczu, który rozegrany został w Łubnianach, nasza drużyna pokonała LZS Borkowice 3-1.

 

LZS Zębowice- zdobywca pucharu w sezonie 1986/87

Skład od lewej: (góra) Sajdel Manfred, Wierszak Zygfryd, Kosok Krystian, Sułek Roman, Skorupa Edward, Skowronek Rudolf. (dół) Jastrząbek Zbigniew, Trocha Piotr, Blozik Józef, Czaja Artur, Gawlik Henryk, Blozik Zygfryd.

 

 

drużyna LZS Zębowice i kibice- 1987r.

Nim jednak dotarli do finału musieli pokonać wyżej utytułowane zespoły, tj. KKS Kluczbork, Unia Murów, Skalnik Tarnów Opolski. Na kolejny sukces trzeba było niestety długo czekać. W 2000 roku nasz klub obchodził swoje 50- lecie istnienia.

 

Dzięki staraniom ówczesnego prezesa Józefa Binkowskiego i byłego zawodnika Henryka Gawlika zostaje zorganizowana huczna impreza.

 

 

 

 

 

 

 

 

Józef Binkowski ( w środku) i Henryk Gawlik ( z prawej)- otwierają obchody 50- lecia LZS

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcie byłych i obecnych piłkarzy LZS Zębowice- obchody 50 –lecia LZS

 

W 2001 roku funkcję prezesa przejmuje Andrzej Pułaniecki, były zawodnik LZS- u.

 

 

 

 

 

Andrzej Pułaniecki- prezes LZS Zębowice od 2001-2009 roku

W tym czasie dochodzi do gruntownego odmłodzenia drużyny, która wtedy grała w klasie „B”. Od reorganizacji wojewódzkiej nasz zespół został przeniesiony z opolskiej, do oleskiej klasy „B”, grając w niej z dużym powodzeniem. W sezonie 2000/2001 naszym zawodnikom zabrakło zaledwie 1 pkt. do awansu do klasy „A”, tracąc szansę na awanse dopiero w ostatniej kolejce. Zespół pokazał swój charakter i w następnym sezonie 2001/2002 awansował do klasy „A” w imponującym stylu.

 

 

Drużyna LZS Zębowice, która wywalczyła awans do klasy A (2002 roku)

 

Skład: od lewej (góra)- Loch łukasz, Ticman Roman, Wierszak Sebastian, Szczygieł Damian, Karoński Michał, Rorbach Rafał, Zając Ireneusz, Lysy Rafał, (dół)- Możdżeń Bartłomiej, Kotala Bernard, Kaczmarek Krzysztof, Sułek Dariusz, Skowronek Rudolf, Wierszak Rafał i Barowski Paweł.

 

Gra w klasie „A” trwała tylko dwa sezony i zespół spadł ponownie do klasy „B”,. spowodowane to było wyjazdem wielu zawodników za granicę w poszukiwaniu pracy. Niestety drużyna nie była już w stanie realnie walczyć o powrót do wyższej ligi. Przez kolejne dwa lata nasz zespół grał przeciętną piłkę w „B” klasie. Wydawałoby się, że już nic gorszego nie mogło spotkać naszą drużynę, niestety los po raz kolejny był dla klubu okrutny. Po kolejnej fali wyjazdów naszych zawodników w poszukiwaniu pracy za granicę w sezonie 2006/2007 ówczesny prezes A. Pułaniecki był zmuszony po raz pierwszy w historii klubu wycofać drużynę seniorów z rozgrywek ligowych. Na szczęście przerwa trwała tylko 2 lata i od sezonu 2008/2009 drużyna seniorów powróciła do rozgrywek ligowych w oleskiej „B” klasie. Powrót nie był zbytnio okazały bo LZS zakończył rozgrywki na jednej z końcowych lokat.

Przed sezonem 2009/2010 nastąpiła zmiana prezesa klubu i posadę objął Wojciech Grzesik, obecny zawodnik i wychowanek klubu.

 

Wojciech Grzesik- prezes LZS Zębowice od lata 2009 roku

 

Sezon 2009/2010 też nie rozpoczął się okazale i po rundzie jesiennej zespół zajmował dolną część tabeli, dopiero dobra gra wiosną pozwoliła na uplasowanie się w środku tabeli na koniec sezonu.

 

LZS Zębowice- 2009r.

LZS Zębowice Górny rząd, od lewej: Rafał Nowak, Piotr Chyla, Wojciech Grzesik (prezes), Daniel Zając, Marcin Czapla, Rafał Magnes, Tomasz Sułek, Piotr Strzelec (trener). Dolny rząd, od lewej: Dawid Karnydał, Adam Wieczorek, Piotr Kubiciel, Piotr Karnydał, Tomasz Zając, Piotr Kula, Marian Jośko.

Obecny sezon 2010/2011 to kontynuacja dobrej gry i po pierwszej rundzie nasza drużyna zajmuje czwarte miejsce ze stratą 6 pkt. do lidera, tym samym zachowując w dalszym ciągu realne szanse na awans do kl. „A”. Możliwe, że w przerwie zimowej uda się wzmocnić stan kadrowy drużyny, co z pewnością zwiększyłoby szanse awansu. Mamy również utalentowaną młodzież, która za kilka lat powinna być podporą klubu.

Jako ciekawostkę dodam, że w naszym klubie grało wielu utalentowanych zawodników, którzy grali później w lepszych klubach Opolszczyzny. Do najbardziej utalentowanych możemy zaliczyć, Gustawa Kossok– późniejszy kapitan i zawodnik Metalu Kluczbork, a także Henryk Pawlik, który także był zawodnikiem Metalu Kluczbork, przypomnę iż Metal grał wtedy w II lidze polskiej.

 

Opracował:

nauczyciel wf

ZGSz w Zębowicach

mgr Dariusz Sułek